Ärentunastigen Söndag 8 maj 2022
  Öppen klass            
Plac. Namn Adress Ort Klubb Klass Resultat Skilje
1 Niklas Brodén Sätra 546 Östervåla 74046   Ö 160 43
2 Björn Blackne Blackhota 115 Bälinge 74386 Börje Ö 158 48
3 Gustav Hillerstig Göksnåre 223 Hållnäs 81965 Hållnäs Östrelövsta JVK Ö 147 108
4 Markus Jokinen Skattmansö 419 Vittinge Norrby JSK Ö 146 19
5 Patrik Jansson Berg 215 Örbyhus 74894 Vendel Ö 146 1
6 Emil norman Wester Götgatan 8A Norrtälje 76144   Ö 142 13
7 Håkan Karlsson Lövuddsvägen 13 Örbyhus 74842   Ö 141 7
8 Erik Davidsson Strömsbro Alunda 74791   Ö 140 86
9 Ulf Eriksson Sillbo 151 Huddungesby 74492   Ö 139 17
10 Roger sköldenklev Gävlevägen 46B 1tr Tierp 81538   Ö 138 100
11 Karl Granberg Hyttvägen 4 Vikmanshyttan 77670   Ö 138 33
12 Markus Persson Broddby 115 Tobo 74896   Ö 138 5
13 Pär Eriksson Norrvissjö överbo 150 Björklinge 74372   Ö 137 39
14 Stefan Öhman Gärdesvägen 6 Örbyhus 74841 Dannemora Ö 133 29
15 Stefan strandgren Stations gatan 31 B Krylbo 77550    Ö 133 10
16 Linus Larson Ettinga 404 Östervåla Lapphällens JSK Ö 133 1
17 Daniel Eriksson Mariebergsvägen 13 Östhammar 74293   Ö 132 10
18 Kristoffer Eklind Visbäck 125 Möklinta 73399   Ö 132 2
19 Johan Jansson Centralvägen 1B Skärplinge 81930   Ö 131 20
20 Håkan Johansson Krubbvägen 7 Björklinge   Ö 129 39
21 Anton E Blomkvist  Villagatan 12 Tierp 81540   Ö 129 32
22 christer Alkberg Strömsborg 5 Ockelbo 81694 Bobygdens VVO Ö 128 34
23 Robin strömberg Simtuna Gölja 3 Fjärdhundra 74179 Romfartuna JSK Ö 127 22
24 Johan Alkberg Bovägen 10 Ockelbo Ockelbo JSK Ö 126 16
25 Sebastian Pettersson Skämsta 204 Tierp 81592   Ö 126 3
26 Roger Olsson Edebovägen 72 Hallstavik Hallstavik JK Ö 126 0
27 Jim Schilcher Rådhus allén 23 Tierp 81538   Ö 125 82
28 Emil Åberg Gränsinka 70 Horndal 77468   Ö 125 4
29 Rickad Pettersson Kullenvägen 8 Morgongåva Vansjö Ö 124 6
30 Hampus westlin Gyllby 302 Örbyhus 74849   Ö 124 0
31 Fredrik Ljung Marielund Labruden 555 Uppsala 75597   Ö 123 8
32 Ronny Sandberg Skogstibble 75 Vänge 75578 Börje JSK Ö 120 19
33 Emil Adeen Rosshyttan 160 Västerfärnebo   Ö 119 23
34 Emil Törnblom karby 207 Örbyhus 74895   Ö 116 10
35 Pier Eriksson Lingnäre 111 Hållnäs 81964 Hållnäs Ö 116 9
36 Anton Alkberg Sunnanäsbo 40 Ockelbo   Ö 113 2
37 Albin Gustavsson Dannemoravägen 13A Österbybruk 74830   Ö 106 30
38 Jerry Olsson Täljknivs vägen 6 Östervåla   Ö 101 10
39 Christer hållén Skåltors Vägen 7 Norrtälje Hallstavik JK Ö 100 8
40 Mikael Andersson Bäggebygatan 10 Tierp 81537 Fors Ö 100 7
41 Oskar Ekman Pilvägen 9 Tierp 81591   Ö 98 14
42 Johnny Lindström Simtuna skarpbo 3  Fjädrhunddra 74179 RJSK Ö 98 4
43 Andreé Brodin Idrottsvägen 23B  Örbyhus 74842   Ö 96 16
44 Jesper Johansson Österunda Ledsberga 2 Fjärdhundra 74972   Ö 96 2
45 Tomas Hellberg Blåvägen 13 Björklinge 74363   Ö 95 1
46 Mikael Höglund Lingvägen 90 Linghed 79025   Ö 94 2
47 Eric Holmgren Gränbytä 6 Björklinge   Ö 93 6
48 Jonas Johansson Ål 101 Örbyhus   Ö 90 20
49 Viktor Törnblom Bladängen 305 Örbyhus 74895   Ö 88 8
50 Oscar Nord Skepptuna stensta 325 Märsta 19593   Ö 86 4
51 Adam Lundin Johansson Norråsvägen 7 Gävle 80591 Gävle Ö 85 2
52 John Johnson Sixpovägen 4 Österfärnebo 81198   Ö 78 4
53 Peter Andersson Rådhus allén 8a Tierp 81538 Fors Ö 72 3
54 Emma söderlund kvarnkulls vägen 5A Uppsala 75445   Ö 60 2
55 Urban Fredriksson Tavastehus G.28 Kista 16479 Rosersberg Ö 45 0
56 Albin Eklund Portalgatan 4H Uppsala 75423   Ö 40 2
57 Natalie Nygård Torkesgatan 24C  Uppsala 75329   Ö 37 6
58 Nicklas Jensen Söderby 201 Tierp 81592   Ö 31 2
  Yngre Oldboys            
Plac. Namn Adress Ort Klubb Klass Resultat Skilje
1 Stefan Ekström Ramsjövägen 44B Björklinge   YO 158 138
2 Tommy Åberg Grönsinkarvägen 166 Horndal 77468   YO 157 7
3 Mattias Ehn Höde 121 Sala 73397 Norrby JSK YO 153 103
4 Kaj Kärrström Källvägen 2B Strömsbruk 82495 Hassela YO 152 97
5 Jan Söderqvist Syding Ösby 105 Alunda 74791   YO 152 14
6 Christian Andersson Nektar Vägen 23 Skärplinge 81930 HÖ-JVK YO 150 29
7 Sven-Erik Larsson Elinge 118 Skärplinge 81961 ÖJSK YO 148 13
8 Conny Lindgren Dalavägen 7 Upplands Väsby 19468 Rosersberg YO 148 8
9 Alf Lindbom Sunnankil 120 Möklinta 73399   YO 147 105
10 Tomas Westholm Åsgrind 3 Möklinta 73375   YO 147 30
11 Mats-Owe Andersson Lundvägen 5 Heby Norrby JSK YO 145 17
12 Conny Lindh Södra Rudvägen 53 By-Kyrkby 77499   YO 144 18
13 Johan ekman Ekesta 302 Tierp 81591   YO 141 14
14 Urban johansson Gävle vägen 64A Sandviken VSSK YO 133 8
15 Örjan Rahm Tället 216 Tierp 81591 Tierp YO 129 36
16 Anders Eriksson Karby 222 Örbyhus 74895   YO 128 5
17 Birger Hägglund Skuttunge Eke 104 Bälinge Skuttunge YO 125 19
18 Niklas granberg Furuvägen 27 Kylbo 77550   YO 124 48
19 Tony Hagestål Stjärnviksvägen 18 Upplands Väsby 19455   YO 115 0
20 Peter Törngren Garvaregatan 7A Falun 79170   YO 111 3
21 Bengt-Åke Eriksson Bulkbo 103 Tierp 81592   YO 108 32
22 Roger Johansson Långåker 15 Björklinge   YO 104 13
23 Janne Pettersson Grönsinkarvägen 116 Österfärnebo 81198   YO 101 10
24 Stefan andersson Låsvägen 3 Tierp 81544   YO 100 6
25 Per Andersson Bäggebygatan 10 Tierp 81537 Fors YO 99 6
26 Mikael Andersson Skuttunge Eke 128 Bälinge Skuttunge YO 91 10
27 Ola sundin   Almunge 74197   YO 90 25
28 Hans Wedholm Farsbo 213 Tierp 81591   YO 78 0
29 Mats Lindqvist Bergslagskogen 141 Östervåla 74046 Hindersbo YO 74 11
30 Conny Nord Linsänkevägen 8 Bollnäs 82135   YO 68 10
  Veteran            
Plac. Namn Adress Ort Klubb Klass Resultat Skilje
1 Yngve Bergström Solbo Varmsätra Sala 73392   V 159 19
2 Kent Assarsson Skräddarbo 125 Möklinta 73399   V 158 19
3 Bengt Andersson Källbergatorp Alunda 74791   V 157 127
4 Thomas Calissendorf  Lånsta 143 b Sala 73394   V 154 114
5 Jan-Olof Mårtensson Källberga 101 Alunda   V 154 34
6 Sven-Olof Ivarsson Smedsbo 6 By-Kyrkby 77499   V 153 15
7 Leif Ahrnqvist Mariebergsvägen 25 Östhammar 74293   V 152 23
8 Håkan Vikberg Rasbo-Vallby 173 Uppsala 75596 Börje JSK V 152 19
9 Hans Eriksson Jakobolsväg 4 Tierp 81544   V 152 17
10 Rolf Sörehall Forsmark Tixelfjärden 114 Östhammar 74394 Östhammar JSK V 151 81
11 Ingemar Lönnövik Elinge 120 Skärplinge 81961   V 149 7
12 Sören Söderstedt Berga 107 Alunda 74491   V 148 18
13 Bo Carlsson Skarsjö v.10 Rimbo RJSK V 144 78
14 Stig Härdin Hummelvägen 10 Öregrund 74243   V 141 106
15 Raul Larsson Västersälja 214 Östervåla 74046   V 140 16
16 Jörgen Jakobsson Näsby 103 Almunge 74197   V 139 16
17 Johnny Sundin Faringe Almunge 74197   V 136 14
18 K-G Skogefält Långens Backe 2 Norrtälje 76198 Rådmansö JVF V 134 39
19 Hans Larsson Rubanksvägen 16 Östervåla74046   V 134 5
20 Torgny Öhman Vikstavägen 3 Skyttorp 74394   V 134 5
21 John Fredriksson Rävsjövägen 110 Morgongåva   V 133 16
22 Jan Eriksson Krokabo 170 Runhällen 74493 Norrby JSK V 131 3
23 Bo ivarsson Alsta 247 Uppsala 75592 Börje JSK V 130 19
24 Yngve Andersson Skogsvägen 47 Uppsala 75756 Börje JSK V 126 0
25 Erik Brodén Olbo Östervåla 74046   V 124 14
26 Ulf Lindgren Storhagen  Skyttorp 74394 storhagen V 122 23
27 Christer Sjöholm Salinge 1 Österunda Fjärdhundra   V 119 3
28 Tommy Larsson Kungstornsvägen 10 Skyttorp 74394 Vattholma V 108 3
29 Per-olof Löfblom Norrskedika gruvor 125 Östhammar Östhammar V 105 0
30 Kenneth Öhman Stationsvägen 10 Tobo 74850   V 99 8
31 Sören Tillberg Skogsvägen 15 Upplands Väsby 19466   V 96 9
32 Kjell Huldén Lievägen 1 Härnösand 87153   V 88 10
33 Bernt Eriksson Lillavägen 9 Enköping 74949   V 62 13
  Junior            
Plac. Namn Adress Ort Klubb Klass Resultat Skilje
1 Emelie Runarsson Norrskedika 466 Östhammar 74293 Östhammar J 130 17
2 Viktor Österberg Killby 145 Alunda 74791   J 128 19
3 Isak Svahn Forkarby 301 Uppsala 75593 Uppsala JSK J 103 10
4 Isabella Jeremar Fålhagsleden 6A Uppsala 75324   J 94 5
5 Edvin Rahm Tället 216 Tierp 81591 Tierp J 50 10
  Damer            
Plac. Namn Adress Ort Klubb Klass Resultat Skilje
1 Theres Andersson Myrvägen 9 Skyttorp 74394 Knivstaortens JSK D 142 11
2 Hanna Lindgren Tensta Fredrikslund 46 Vattholma storhagen D 121 13
3 Ingalil Sundström Håkansbo 104 Lövstabruk 81966   D 121 10
4 Emma Nolinder St olofsgatan 31A Uppsala 75330   D 120 12
5 Elisabet Andersson Nyvallen Rickebasta 370 Knivsta 74192 Knivstaortens JSK D 116 17
6 Monika Andersson Viktor Rydbergs g.14 Uppsala 75442 Knivstaortens JSK D 99 2
7 Inger ivarsson Alsta 247 Uppsala 75592 Börje JSK D 99 1
8 Elin Andersson Vännstarilund 2 Björklinge Skuttunge D 95 11
9 Linn pudas Marielund 411 Uppsala 75597   D 79 4
10 Camilla Eriksson Marielund Labruden 555 Uppsala 75597   D 49 1
11 Susanna Björk Byggammästar gatan 13 Uppsala   D 48 12
  Insats            
Plac. Namn Adress Ort Klubb Klass Resultat Skilje
1 Ingemar Lönnövik   Skärplinge   Insats 158 138
2 Ingalil Sundström Håkansbo 104 Lövstabruk 81966   Insats 157 79
3 Anders Eriksson Karby 222 Örbyhus 74895   Insats 154 17
4 Johan Jansson Centralvägen 1B Skärplinge 81930   Insats 152 9
5 Karl Granberg Hyttvägen 4 Vikmanshyttan 77670   Insats 146 124
6 Håkan Vikberg Rasbo-Vallby 173 Uppsala 75596   Insats 144 18
7 Hans Larsson Rubanksvägen 16 Östervåla 74046   Insats 141 18
8 Johnny Lindström Simtuna skarpbo 3  Fjärdhundra 74971 RJSK Insats 137 62
9 Pier Eriksson Linsnåre 111 Hållnäs 81964 Hållnäs Insats 137 11
10 Robin strömberg Simtuna Gölja 3 Fjärdhundra 74971 Romfartuna JSK Insats 129 10
11 Patrik Jansson Berg 215 Örbyhus 74894   Insats 128 13
12 Raul Larsson Västersälja 214 Östervåla 74046   Insats 126 12
13 Håkan Karlsson Lövuddsvägen 13 Örbyhus 74842   Insats 126 8
14 Niklas granberg Furuvägen 27 Krylbo 77550    Insats 123 3
15 Hampus westlin Gyllby 302 Örbyhus 74849   Insats 119 14
16 Adam Lundin Johansson Norråsvägen 7 Gävle 80591   Insats 99 4
17 Conny Nord Linsänkevägen 8 Bollnäs 82135   Insats 95 4
18 Oscar Nord Skepptuna stensta 325 Märsta 19593   Insats 87 10